06-07-2018
Koncert Tangata Quintet podczas GEYER MUSIC FACTORY 2018 w Łodzi

6 lipca 2018 r. o godz 21 zagrałem gościnnie w Tangata Quintet podczas GEYER MUSIC FACTORY 2018 w Łodzi.

wystąpili:

Grzegorz Lalek – skrzypce

Grzegorz Bożewicz – bandoneon

Piotr Malicki – gitara

Hadrian Filip Tabęcki – fortepian

Sebastian Wypych – kontrabas

 

Specyficzny styl kompozytorski Piazzolli, tzw. tango nuevo, był w dużej mierze kreowany przez zespół samego kompozytora – Quinteto Nuevo Tango, w którym wiodącą, koncertującą rolę grały wirtuozowsko potraktowane bandoneon i skrzypce. Reszta składu: gitara elektryczna, fortepian i kontrabas podkreślały charakterystyczną, tangową rytmikę. Potężny ładunek emocjonalny, oryginalna harmonia i rytm tej muzyki wpływają na jej niespotykaną popularność, choć przed wykonawcami stawiają wysokie i wirtuozowskie wymagania.

Zespół Tangata Quintet powstał w styczniu 2002 r. W jego skład wchodzą jedni z najwybitniejszych polskich artystów, specjalizujący się w interpretacji twórczości Astora Piazzolli, laureaci wielu prestiżowych nagród na konkursach i festiwalach muzycznych w kraju i za granicą.

Ich dotychczasowe różnorodne doświadczenia muzyczne, znalazły wspólny grunt w muzyce właśnie Astora Piazzolli, łączącej w sobie tango tradycyjne z elementami muzyki współczesnej i jazzu oraz otwartej improwizacji. Kompozycje Piazzolli stanowią trzon repertuaru zespołu, zaś od nazwy jednej z nich kwintet wziął swoją nazwę.